Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

Satın alma davranışı en çok kokudan etkileniyor

26.05.2019 

Koku, bilinçaltına doğrudan ulaşıyor, çağrıştırdıklarıyla doğrudan bağlanıyor ve satın alma kararını etkiliyor. Bu nedenle koku, kurumların vazgeçemediği pazarlama süreçlerinden biri. Deneyim Tasarımı ve Yönetim Zirvesi XCO’19’da MG International Fragrance Company bu kez “Kokunun izinden” workshop’uyla katılımcıları gizemli bir yolculuğa çıkaracak.

Günümüz satın alma alışkanlıklarını etkileyen önemli unsurlardan biri de koku. Bu farkındalıkla da Kokusal Pazarlama, diğer adıyla “Scent Marketing”, son yıllarda pazarlamanın en gizli silahlarından bir tanesi.  Kişisel beğenilere ve deneyimlere göre koku algısı değişim gösterdiği için de bu durum markaları etkisi altına alıyor. Bu yüzden markaların hedef kitlelerini iyi analiz etmesi ve stratejilerini bu bakış açısıyla geliştirmesi gerekiyor.

Koku pazarlamada nasıl çalışır?

Kokuların, ürünleriniz ve hizmetlerinizle doğru demografik içeriği çekmek için nasıl yardımcı olabileceğine dair ipuçları veren çalışmalar var. Bunlardan biri de ScentAir’in araştırması:

  • Mağazadaki ortam kokuları, ürünlerle paralellik gösteriyorsa satın alma davranışını olumlu bir şekilde etkileyebilir.
  • Kokunun dükkanın içeriğiyle uyuşmaması durumunda tam tersi geçerlidir; tüketiciler perakende alanından uzaklaşabilir. (markanız için mantıklı bir koku seçin)
  • Cinsiyete göre tasarlanmış kokular da oldukça önemli. Bir kadın giyim mağazasında “kadınsı” bir koku, olumlu bir satın alma amacı yaratmaya yardımcı olur. Bir kez daha söylersek, eğer koku cinsiyetiyle uyuşmuyorsa tersi geçerlidir.

Beyinlerimiz kokuları bilinçsizce önce işler, bu nedenle düşük kokulu kokular aslında yüksek etkiye sahipler. Bir koku seçtikten sonra mağazanızdaki yerleşimini, arka plan öğesi olarak düşünün. Hafif bir koku müşterinin dikkatini artıracak, algılarını kaliteleştirecek. Ancak kokular son derece subjektiftir ve müşterilerin sevmediği veya alerjik bir tepki gösterdikleri bir koku müşterilerinizi uzaklaştırabilir.

Deneyimsel kokunun izdüşümü…

Müşteri deneyimini tasarlamak, yönetmek ve yükselen bu disiplininin pazarlama evreni içinde nasıl kullanılacağı konularında vizyon yaratmak amacıyla tasarlanan XCO’19 Deneyim Tasarımı ve Yönetim Zirvesi güçlü bir bağlam olarak kokunun tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini gözler önüne serecek. Temel 12 koku üzerinden kendi kokularını tasarlayacak olan katılımcılar için XCO Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi’nde MG International Fragrance Company, “Kokunun İzinden” deneyim atölyesi gerçekleştirecek. Birbirinden farklı kokuları deneyimleme şansı yakalayacak olan katılımcılar kokunun etkisini yaşayarak deneyimleyecek.

XCO’19, 28 Mayıs Salı günü Yapı Kredi bomontiada’da güçlü bir içerikle ve gündem yaratan sunumlarla zengin bir konferans deneyimi de yaşatacak. “Özgün Müşteri Deneyimi” ve “Kusursuz Servis Tasarımı” konularında vizyon yaratma hedefiyle yola çıkan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan zirve, profesyonelleri “müşteri deneyim” olgusu etrafında bir araya getirmeyi amaçlıyor. XCO Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi’nde bu yıl deneyim tasarımının en önemli konularından mükemmel alışveriş deneyimi, insanlaşan markalar ve değişen tüketici beklentileri konularında paylaşımlar yapılacak.

 

Gönderen: haber
1890 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Milli muharip uçağından ilk görüntüler!
Veri Merkezlerinde Güvenlik Teknolojileri
’Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyoruz’
Okul tatilini siber güvenlikli hale dönüştürmenin 10 yolu!
EBEVEYNLER ÇOCUKLARINDAN DAHA ÇOK İNTERNETTE VAKİT HARCIYOR

 

 
Ekonomi
TÜM SÜREÇLERE HAKİMİZ
Eskişehir raylı sistemler sektörü projelere odaklandı
2019 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
2019 Yılının Ocak-Mayıs Döneminde 571 Bin 266 Kişiyi İşe Yerleştirdik
ESKİŞEHİR BAROSU MESLEK İÇİ EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR