Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

TÜM SÜREÇLERE HAKİMİZ

18.06.2019 

ESKİŞEHİR/ Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve 135 bin dönüm arazide etkili olan afet sonrası konuyla ilgili bilgi veren Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Emine Sever; “Afet sonrasında teknik ekiplerimiz ve İl Müdürlüğü olarak sahada üreticilerimizin yanında yer aldık ve süratle hasar tespit işlemlerini gerçekleştirdik” dedi.  

Afet’in etkili olduğu alanın Seyitgazi ve Odunpazarı ilçeleri başta olmak üzere Milhallıççık, Alpu, Sivrihisar, Han, Günyüzü, Mahmudiye ve Sarıcakaya ilçelerine bağlı 36 köyde etkili olduğuna değinen Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Emine Sever; “Etkili yağışların başladığı 10 Haziran akşamından itibaren il ve ilçe müdürlüğü ekiplerimiz sahada üreticilerimizin yanında yer aldı. Meteorolojiden gelen bilgiler ışığında üreticilerimize yoğun yağış ve olası doluya karşı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bizler gerekli hazırlıkları gerçekleştirdik. Dolunun başlamasıyla birlikte özellikle Seyitgazi İlçesinin Aksaklı, Yenikent ve Büyükdere Odunpazarı İlçesi’nin Kalkanlı köylerinde yüzde 100’lere ulaşan hasarlar oluştu. İlçe müdürlüklerimizden gelen veriler ışığında ilk tespitlerde 135 bin dönümde hasar tespit edildi” şeklinde konuştu.

Sever: “Devletin Şefkatli Eli Üreticimizin Üzerinde”

Meteorolojiden gelen bilgi sonrasında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak teyakkuza geçtiklerini anlatan İl Müdürü Emine Sever çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Yağışların başlamasının ardından ilçe müdürlükleri ve bölgedeki muhtarlarımızdan anbean durumu takip ettik. Yaptığımız uyarılara duyarlı olan üreticilerimizin arazide çalışma yapmaması olası bir can kaybının önüne geçmiştir. Maddi hasarın üzüntüsü yaşarken bir kişinin bile burnunun kanamamasından ötürü buruk da olsa bir sevinç yaşıyoruz. Yağışların durulmasından itibaren bizler devletimizin güçlü ve şefkatli elini üreticilerimize hissettirebilmek için tüm birimlerimizle afet sahasının her yerine ulaşmak için kolları sıvadık. Çok kısa süre içerisinde il müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerimiz başta olmak üzere devletimizin konuyla ilgili tüm kurumları sahada tespit ve incelemelerde bulunmaya başladı.”

Acil Destek Ödeneği

Saha çalışmalarının etkili yağışların sona ermesinin ardından mesai kavramı gözetilmeksizin devam ettiğine vurgu yapan İl Müdürü Sever; “Ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai gözetmeksizin üreticilerimizin yanında yer aldık. Kısa süre içerisinde hasar tespit tutanaklarının tamamlanması ile birlikte ürün ve ekipman zayiatıyla ilgili verileri toparladık ve kısa süre içerisinde Valimiz Sayın Özdemir Çakacak’a bir rapor hazırladık. Valimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak konuya hakim bir şekilde bakanlığımızla ve diğer kurumlarımızla koordineli bir şekilde duruma hakim olduk. Nihai hasar tespitinin ortaya çıkmasının ardından Valimizin öncülüğünde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Acil Destek Ödeneği talep edilmesi konusunda girişimlerde bulunulacaktır. Ayrıca üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi için de bakanlığımızın nezdinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Gönderen: haber
1903 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Yıllara meydan okuyan güvenlik sistemleri için 3 önemli kriter
TATİLDE VERİLERİNİZİ SAĞLAMA ALACAK 5 ÖNERİ
Torrent sitelerinden Kore dizi ve filmleri indirenler dikkat
TATİLE ÇIKACAKLAR SİBER DOLANDIRICILARIN KISKACINDA
İnstagram Takipçi Hilesi

 

 
Ekonomi
HANIMELİ SOKAK DOLUDİZGİN
Aydınlatma Sektörü, IstanbulLight İle Dünya Pazarlarına Açılıyor…
Emeklilerin kurban bayramı ikramiyesi ne zaman verilecek?
Ambalaj tasarımının yıldızları belli oldu
Uygun Adım Geleceğe: Ar-Ge ve İnovasyon